Terapia TMJ: Jak fizjoterapia wspomaga leczenie stawów skroniowo-żuchwowych?

Porady
Terapia TMJ: Jak fizjoterapia wspomaga leczenie stawów skroniowo-żuchwowych?
Fizjoterapia stomatologiczna coraz bardziej się rozwija. Widać to z każdym kolejnym rokiem, a dostęp do fizjoterapeutów o takich kwalifikacjach jest coraz lepszy. Jedną z najczęstszych przyczyn kierowania pacjentów do takiego specjalisty są dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Jak rozpoznać, że to właśnie one mogą być źródłem dolegliwości i jak wygląda terapia TMJ?

Jak objawiają się dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych?

Objawy problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi zazwyczaj w pierwszej kolejności skłaniają pacjenta do konsultacji u stomatologa. Trzaski w tych stawach, ból, odczucie przeskakiwania i tarcia to tylko niektóre dolegliwości, jakie może generować nieprawidłowe funkcjonowanie tych właśnie miejsc. Problemy z gryzieniem, żuciem, bóle głowy, szyi, a także okolicy ucha i sztywność mięśni żucia sprawiają, że obniża się jakość życia pacjentów. Dlatego warto działać i już od pierwszych objawów rozpocząć odpowiednie leczenie.

Od stomatologa pacjent zwykle zostaje skierowany do ortodonty i fizjoterapeuty. Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w terapii TMJ, pomagając pacjentom w regeneracji i przywróceniu prawidłowego funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych.

Przyczyny dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych może zostać zaburzone przez różnorodne czynniki. Niektóre z nich są wrodzone, inne zaś nabyte.

Do przyczyn problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi należą m.in.:

  • stres

  • wady zgryzu

  • zgrzytanie zębami (bruksizm)

  • przeciążenia mięśni aparatu żucia

  • urazy w obrębie twarzy lub głowy

  • zmiany zwyrodnieniowe.

W takich sytuacjach konieczna jest dokładna diagnostyka, konsultacja u stomatologa i ortodonty, a także u fizjoterapeuty stomatologicznego. Szybko podjęte leczenie może nie tylko przynieść ulgę, ale też zapobiec narastaniu problemu i jego powikłaniom w postaci pogłębienia zmian i pojawienia się kolejnych objawów. 

 

Terapia TMJ - jak fizjoterapia wspomaga leczenie stawów skroniowo-żuchwowych?

Fizjoterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. To właśnie dlatego na taką wielokierunkową współpracę decydują się stomatolodzy i ortodonci. Poprzez dokładne badanie fizjoterapeutyczne, znając biomechanikę stawów skroniowo-żuchwowych można ocenić prawidłowość otwierania szczęk, a także ruchy żuchwy. Fizjoterapeuta dzięki badaniu manualnemu może także odnaleźć ewentualne punkty spustowe i nieprawidłowości w napięciu mięśni. Duże znaczenie ma także fizjoterapeutyczna ocena całej postawy ciała pacjenta. W połączeniu z oceną ortodontyczną daje to pełny obraz zgłaszanej dysfunkcji. Jeżeli przyczyną problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi jest wada zgryzu, wtedy fizjoterapia uzupełnia działania ortodontyczne przez cały okres leczenia. 

Korzyści fizjoterapii w dysfunkcjach TMJ:

  • zmniejszenie bólu okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni aparatu żucia, bólu głowy, odcinka szyjnego i okolicy ucha

  • poprawa ruchomości stawów TMJ

  • zwiększenie stabilności stawów skroniowo-żuchwowych (ma to duże znaczenie w eliminacji wrażenia przeskakiwania w stawie).

Dzięki technikom fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych można znacząco wpłynąć jakość życia pacjentów. Ważną korzyścią takiego leczenia jest także zapobieganie dalszemu uszkodzeniu elementów stawowych i nasileniu zmian zwyrodnieniowych.

 

Aktualnie stosowane techniki fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych

Wśród technik fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych najczęściej stosowane są:

  • terapia manualna (m.in. mobilizacje, trakcja, ślizg brzuszny i boczny)

  • terapia tkanek miękkich

  • specjalnie dobrane ćwiczenia (w tym pozwalające wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za stabilizację i ruch stawów skroniowo-żuchwowych, a także rozluźniające dla mięśni nadmiernie napiętych)

  • suche igłowanie.

  • rozluźnianie punktów spustowych

  • fizykoterapia

  • kinesiotaping

  • masaż poprzeczny i funkcyjny mięśnia skroniowego i żwacza.

W leczeniu stawów skroniowo-żuchwowych często wykorzystywane są także elementy metod specjalnych fizjoterapii, takich jak m.in. PNF i metoda Cyriaxa.

Podsumowując, fizjoterapia stomatologiczna jest bardzo rozwojową dziedziną. Coraz lepszy jest dostęp do ciekawych szkoleń dla fizjoterapeutów, stomatologów, ortodontów i logopedów, uzupełniających wiedzę o terapii TMJ - warto być na bieżąco z nowościami!

>staw skroniowo-żuchwowy
reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl