W terapii mięśniowo-powięziowej, oprócz manualnej pracy fizjoterapeuty zastosowanie znajdują także specjalne akcesoria. Pomagają one w rozluźnianiu punktów spustowych i w zmniejszaniu restrykcji tkankowych. Przybliżamy temat przydatnych pomocy do terapii powięzi, które warto mieć w gabinecie!
Piłeczki do rozluźniania mięśniowo-powięziowego
Piłeczki do rozluźniania powięziowego to przybory, które z powodzeniem można wykorzystać w autoterapii. Warto więc już w czasie sesji rehabilitacyjnej pokazać pacjentowi, jak prawidłowo wykonywać masaż piłeczką. Kontynuowanie takich działań regularnie w domu z odpowiednio dobraną częstotliwością pozwoli utrwalać efekty terapii przeprowadzonej w gabinecie. Ważna jest także edukacja pacjenta dotycząca prawidłowego doboru piłeczki do indywidualnych potrzeb.
W terapii mięśniowo-powięziowej najczęściej stosowanymi piłeczkami są:
-
małe piłki gładkie, przypominające piłeczkę tenisową
-
piłki-jeżyki z wypustkami (okrągłe i w formie małego wałka)
-
piłki wibracyjne o różnych poziomach wibracji.
Takie piłeczki mają uniwersalne zastosowanie w gabinecie, nie tylko w terapii powięziowej, ale też np. w ćwiczeniach koordynacyjnych i proprioceptywnych.
Rozluźnianie powięziowe – rollery rehabilitacyjne i duoball
Rollery to przybory, które można wykorzystać w rozgrzewce, w regeneracji po wysiłku, ale też w restrykcjach mięśniowo-powięziowych. Pozwalają one na opracowanie dużych grup mięśniowych, takich jak np. mięśnie uda i podudzia. Warto mieć w gabinecie zarówno rollery gładkie, jak i z wypustkami. Z kolei do opracowania mięśni przykręsołupowych bardzo przydatny jest duoball. Wielu fizjoterapeutów korzysta z niego też po przyjściu z pracy, aby rozluźnić przeciążone mięśnie. Produkty te bardzo dobrze sprawdzają się także w warunkach domowych. Ważne jest jednak prawidłowe przeszkolenie pacjenta z zasad stosowania takich przyborów. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku duoball, aby działał on dokładnie na przebiegu mięśni, z ominięciem kręgów.
Ciekawym sposobem działania na punkty spustowe w mięśniach i w powięzi jest zastosowanie masażerów wibracyjnych. W takiej terapii bardzo przydatne są:
-
specjalne końcówki przystosowane do rozluźniania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych
-
możliwość doboru siły wibracji
-
wskaźnik mocy nacisku.
Produkte te łączą w sobie nacisk i wibrację, co korzystnie działa przy rozluźnianiu punktu spustowego.
Akcesoria do terapii powięzi – taśmy do flossingu i bańki lecznicze
Efekty fizjoterapii palca trzaskającego mogą być zależne m.in. od stanu ścięgna zginacza palców oraz od bezpośredniej przyczyny blokowania się palca. Pracując nad elastycznością ścięgien palców warto:
Do pracy z powięzią mogą przydać się także taśmy do flossingu. Po owinięciu nimi okolicy, w której stwierdza się restrykcje mięśniowo-powięziowe dochodzi do kompresji. Następnie wykonuje się serię indywidualnie dobranych ćwiczeń. Po zdjęciu taśmy można zauważyć znaczną poprawę w przesuwalności tkanek. Skutkuje to lepszą ich mobilnością i ruchomością odcinkową. Taśmy do flossingu również należą do uniwersalnych produktów, które można wykorzystać w wielu różnego rodzaju dysfunkcjach ortopedycznych. Do akcesoriów, które warto mieć, pracując z powięzią są także bańki lecznicze. Występują one w różnych wariantach. Dostępne są zarówno typowe bańki próżniowe, jak i gumowe bańki do masażu. Pozwalają one rozluźnić mięśnie i powięź, działając nawet na ich głębokie warstwy. Ważne jest jednak, aby fizjoterapeuta wykonujący rozluźnianie mięśniowo-powięziowe bańką był przeszkolony w tej metodzie.
Rozluźnianie powięzi – wyposażenie gabinetu fizjoterapeuty
Trafiając do gabinetu fizjoterapeuty, od razu można rozpoznać, że pracuje on technikami powięziowymi, widząc w gabinecie specjalne akcesoria. Różnego rodzaju piłki, bańki, taśmy flossband, masażery i rollery to przybory, które kojarzone są właśnie z rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym. Do tego dochodzą także narzędzia do terapii IASTM oraz igły do igłoterapii, gdyż są one przydatne do opracowania m.in. punktów spustowych znajdujących się w mięśniach lub w powięzi. Akcesoria te są dużą pomocą w pracy fizjoterapeuty w dotarciu do głębokich tkanek wymagających rozluźnienia.