Skuteczna terapia trądziku możliwa jest tylko wtedy, gdy pozna się dokładnie przyczynę powstawania zmian skórnych. Pomocne w tym celu okazują się badania laboratoryjne. Dowiedz się więcej na temat poszukiwania źródeł trądziku i sprawdź, jakie są kierunki leczenia.
Skóra trądzikowa – problem wielu kobiet
Niedoskonałości skórne są powszechnie występującą jednostką dermatologiczną. Kojarzone są często z wiekiem nastoletnim, jednak mogą wystąpić w każdym wieku. Dokładne poznanie przyczyny występowania trądziku pozwoli zaplanować skuteczne leczenie.
Skóra trądzikowa – przyczyny
Trądzik może pojawić się na skutek wielu różnych czynników. Ich źródło może tkwić w obrębie skóry, ale też w pracy innych narządów i układów. Wpływ na powstanie zmian trądzikowych może mieć też tryb życia. Funkcjonowanie i jedzenie w biegu, stosowanie leki i demakijaż w pośpiechu to tylko niektóre z przyczyn pogorszenia stanu skóry. Dokładny wywiad prowadzony przez lekarza lub kosmetologa pomoże poznać podłoże problemu.
Poszukując przyczyny wystepowania trądziku, warto wziąć pod uwagę:
-
zmiany hormonalne (np. w przebiegu zespołu policystycznych jajników)
-
choroby przewlekłe
-
sposób odżywiania
-
zaburzenia pracy gruczołów łojowych
-
niektóre leki
-
stres
-
błędy w pielęgnacji skóry.
Warto wraz ze specjalistą przeanalizować wszystkie te czynniki. Konieczna może okazać się także wizyta u lekarza o określonej specjalizacji. Najczęściej jest to endokrynolog (w przypadku schorzeń tarczycy i innych pronlemów hormonalnych), ginekolog lub gastrolog.
Trądzik – sposoby leczenia
Skutecznie leczyć trądzik można tylko wtedy, gdy dokładnie określi się przyczynę jego występowania. Oprócz leczenia chorób przewlekłych mających wpływ na stan skóry pod kontrolą lekarza, stosuje się także wiele innych metod wspomagania terapii trądziku. Do najbardziej znanych należą maści i kremy, a także specjalne zabiegi oczyszczające skórę. Rodzaj kuracji najlepiej dobierze jednak lekarz oraz kosmetolog.
Do najczęściej stosowanych sposobów na poprawę wyglądu skóry trądzikowej należą:
-
środki farmakologiczne
-
zabiegi w gabinecie kosmetologa
-
zmiana sposobu odżywiania, trybu życia i pielęgnacji domowej.
Dobierając środki farmakologiczne, a także odpowiednią dietą, specjaliści często wspierają się wynikami badań laboratoryjnych. To właśnie one pomogą ocenić, co jest bezpośrednią przyczyną problemów skórnych. Szczegółowa diagnostyka pokaże także z wyprzedzeniem ewentualne przeciwwskazania do zażywania określonych leków.
Trądzik – jakie badania warto wykonać?
Gdy do gabinetu trafia pacjent z trądzikiem, dermatolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad i ocenia stan skóry. Następnie zlecane są badania laboratoryjne. W zależności od potrzeb, najczęściej oceniania się następujące parametry:
-
17-Hydroksyprogesteron (17-OHP)
-
dehydroepiandosteron (DHEA)
-
testosteron wolny i całkowity
-
DHT
-
ACTH i kortyzol
-
hormony tarczycy (TSH, fT3, fT4) i przeciwciała chorób autoimmunologicznych tarczycy: anty-TPO i anty-TG
-
testy w kierunku alergii i nietolerancji pokarmowychprolaktyna, enzym folikulotropowy (FSH), enzym luteinizujący (LH).
Oprócz wyżej wymienionych parametrów, listę badań najlepiej ułożyć indywidualnie. Warto w tym celu udać się do lekarza dermatologa. Specjalista, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, zaproponuje plan diagnostyczny. Dzięki poznaniu przyczyny problemu, będzie można zaplanować leczenie.
Jak dbać o skórę trądzikową?
Chcąc poprawić stan skóry trądzikowej, należy stworzyć razem ze specjalistą plan działania, w którym należy uwzględnić:
-
poradę dietetyka, który pomoże ułożyć jadłospis wpierający leczenie chorób przewlekłych i korzystnie wpływać na gospodarkę hormanalną
-
wykonywać dokładny demakijaż
-
stosować kosmetyki zalecone przez dermatologa
-
wdrożyć sposoby radzenia sobie ze stresem, jako jedną z przyczyn trądziku.
Stosowanie się do zaleceń dermatologa i kosmetologa pozwoli korzystnie wpłynąć na stan i wygląd skóry.
Nowoczesna terapia trądziku – interdyscyplinarne działanie
Według aktualnych zaleceń, leczenie trądziku to połączone działanie dermatologa, lekarzy innych specjalizacji, kosmetologa i dietetyka. Łączne działanie o wszystkie sfery pomoże spojrzeć na problem skórny wieloaspektowo. Dzięki temu można nie tylko poprawić wygląd skóry, ale też ogólny stan zdrowia i samopoczucie.