Kinesiotaping to metoda, która jest wykorzystywana w wielu dolegliwościach narządu ruchu. Jej specyfika działania jest związana ze strukturą taśmy oraz sposobem jej naklejenia. Prawidłowo wykonana aplikacja przynosi wiele korzyści i pozwala zmniejszyć objawy bólowe.
Przeciwbólowy efekt plastrowania
Taśmy do kinesiotapingu nie są nasączone żadnymi chemicznymi środkami działającymi przeciwbólowo. Z tego względu plastrowanie dynamiczne jest wskazane również u osób zażywających leki z powodu chorób przewlekłych. Taśmy kinezjologiczne nie będą wchodziły w reakcję ze stosowanymi środkami farmaceutycznymi ani obciążały układu pokarmowego. Z kinesiotapingu mogą bezpiecznie korzystać także kierowcy, gdyż plastry nie wydzielają substancji wywołujących senność. Efekt przeciwbólowy plastrowania uzyskuje się, odpowiednio zakładając taśmy, co wywołuje odciążenie receptorów bólowych.
Stosując kinesiotaping można uzyskać:
-
zwiększenie przestrzeni międzykomórkowej poprzez uniesienie skóry
-
zmniejszenie nacisku na nocyceptory skórne
-
aktywację systemu zmniejszania bólu
-
rozluźnienie mięśni
-
poprawę postawy ciała, co wpływa na eliminację bólu posturalnego.
Te działania bezpośrednie i pośrednie na uciśnięte receptory bólowe sprawiają, że w wielu przypadkach eliminowana jest przyczyna problemu, a nie tylko skutek.
Mechanoreceptory a kinesiotaping
Receptory czucia znajdujące się w skórze reagują na wszelkie jej odkształcenia i odbierają każdy nacisk oraz zewnętrzne bodźce.
Do receptorów, na które oddziałują taśmy kinezjologiczne należą:
-
ciałka Ruffiniego – komórki odbierające bodźce czuciowe, w tym rozciąganie skóry i zmiany temperatury
-
nocyceptory – receptory odbierające ból i przekazujące informacje o nim do wyższych pięter układu nerwowego
-
receptory czucia głębokiego – znajdują się również w mięśniach i stawach, odbierają zmiany ich ustawienia.
Dzięki podniesieniu skóry, w poszerzonej przestrzeni między komórkami sprawniej zachodzi przepływ płynów. Szybciej rozchodzą się również krwiaki i wszystkie nagromadzone substancje, które wcześniej powodowały nacisk na receptory. Dodatkowo tkanki są lepiej ukrwione i odżywione, co sprawia, że łatwiej są usuwane produkty przemiany materii. Dzięki temu mija ból związany z urazami i zakwasami.
Kinesiotaping – szybki sposób na zmniejszenie bólu
Aplikacja taśm kinezjologicznych często przynosi bardzo szybkie działanie przeciwbólowe. W niektórych przypadkach efekt jest odczuwalny prawie natychmiast po ich założeniu. To obrazuje właśnie mechaniczny sposób działania kinesiotapingu, w którym po uniesieniu skóry zmniejsza się kompresja receptorów bólu. Odbarczone receptory przestają być drażnione, co przekłada się na tak wyraźny rezultat działania taśm.
Kinesiotaping w bólu stawów i mięśni
Wpływ przeciwbólowy plastrowania dynamicznego jest wykorzystywany zwłaszcza w dolegliwościach ortopedycznych.
W gabinetach fizjoterapeutów najczęściej jest stosowany w celu łagodzenia bólu: kręgosłupa, barku i łopatki, nadgarstka, łokcia i kolana.
Często oklejanymi mięśniami z powodu dolegliwości bólowych są:
-
mięsień czworoboczny – tutaj kumulują się bóle karku u osób pracujących przy komputerze
-
mięsień trójgłowy łydki i czworogłowy uda – najczęstszą przyczyną bólu tych okolic są zakwasy sportowe
-
mięsień płaszczkowaty – odpowiada za bóle związane z shin splints u biegaczy.
Szybkość działania metody i bezpieczeństwo stosowania sprawiają, że jest ona dobrym wyborem w przypadku bólu mięśni i stawów. Warto podczas wizyty w gabinecie zabezpieczyć pacjenta taśmami kinezjologicznymi, aby efekt działań przeciwbólowych zastosowanych w czasie terapii był odczuwany przez dłuższy czas.