Mechanizm powstawania i łagodzenia bólu – o receptorach, ich podrażnieniu i odciążeniu

-
Mechanizm powstawania i łagodzenia bólu – o receptorach, ich podrażnieniu i odciążeniu

Ból to odpowiedź tkanek na uraz lub inny czynnik podrażniający. Ma funkcję informowania o uszkodzeniu, stanie zapalnym i innych nieprawidłowościach. Kiedy przechodzi w zjawisko przewlekłe, powoduje szereg niekorzystnych zmian w organizmie.

Znajomość specyfiki działania pozwoli zrozumieć rolę fizjoterapii w jego zmniejszaniu.

 

Receptory bólowe – gdzie się znajdują i co je podrażnia?

Nocyceptory to receptory, które odbierają ból. Reagują na podrażnienie czynnikami: mechanicznymi – np. uraz; termicznymi – działanie temperatur powyżej oraz poniżej tolerancji tkanek; chemicznymi – należą do nich czynniki stanu zapalnego, a także substancje nagromadzone po urazie; elektrycznymi.

Receptory bólowe występują w różnych tkankach i strukturach, do których należą m.in.:

  • skóra

  • tkanka mięśniowa

  • torebka stawowa

  • więzadła

  • krążki międzykręgowe (zewnętrzne części)

  • korzenie nerwowe

  • naczynia krwionośne

 

Jak powstaje ból i jakie ma zadanie?

Ból jest zjawiskiem, które powstaje w odpowiedzi na podrażnienie receptorów. Odbierają one informacje o urazie lub o stanie zapalnym. Następnie informacja jest przekazywana drogami nerwowymi do kory czuciowej w mózgu. Dzięki temu otrzymuje się ostrzeżenie.

rehaakademia-bol

Ból występuje m.in. w problemach:

  • ortopedycznych

  • neurologicznych

  • chorobach narządów wewnętrznych (ból trzewny)

Ból wpływa zarówno na sferę fizyczną, jak i emocjonalną. Jest rejestrowany jako nieprzyjemne doznanie i zwykle skłania do działania, które pozwoli zmniejszyć dolegliwości. Bardzo wyraźnie widać tę reakcję w przypadku podrażnienia czynnikiem termicznym. Reakcja działa tu na zasadzie odruchu. Przykładowo w momencie dotknięcia bardzo gorącego przedmiotu natychmiast odsuwamy od niego rękę. Pokazuje to, w jaki sposób ból może chronić tkanki przed dalszym uszkodzeniem.

Somatyczny i korzeniowy ból z kolei skłaniają do bardziej zaplanowanego działania. Odczuwając go podejmuje się decyzję o wizycie u lekarza lub fizjoterapeuty. Pozwala to szybko rozpocząć leczenie, a dzięki temu zapobiec powikłaniom.

 

Fizjoterapia w łagodzeniu bólu

Obok farmakoterapii w walce z bólem bardzo dobrze sprawdza się także fizjoterapia. Techniki terapii manualnej oddziałują na receptory znajdujące się m.in. w skórze, powięzi i mięśniach. Wykorzystuje się też metody, które koncentrują się dokładnie na punktach bólowych (tzw. „punkty spustowe”). Terapię wspomaga również kinesiotaping.

Mechanizm przeciwbólowy wykazują także zabiegi z zakresu fizykoterapii (głównie elektroterapia). Pomocne okazują się również odpowiednio dobrane ćwiczenia. Wykonywane regularnie mogą przynieść efekt zmniejszenia dolegliwości.

Ważny jest prawidłowy dobór metody fizjoterapii do stanu pacjenta oraz charakteru objawów.

rehaakademia-pozbadz-sie-bolu

 

Kinesiotaping – oddziaływanie na receptory bólu

Bardzo bezpieczną i szeroko stosowaną metodą wspomagającą leczenie bólu jest plastrowanie dynamiczne. Używane w nim taśmy nie są nasączone żadnym środkiem przeciwbólowym, a jednak przynoszą ulgę w bólu. Dzięki temu, że nie zawierają substancji farmakologicznych, nie wchodzą w reakcje z zażywanymi lekami. Działają dzięki swojej strukturze oraz odpowiednio dobranej metodzie aplikacji.

Prawidłowo naklejona taśma zwiększa przestrzeń międzykomórkową i zmniejsza nacisk tkanek na receptory w skórze. Pobudza też mechanizmy znieczulenia endogennego. Niektóre sposoby oklejania stymulują również mechanoreceptory w tkankach.

Dodatkowo taśmy działają też na mięśnie, układ limfatyczny, stawy i powięź.

 
 

Farmakoterapia czy fizjoterapia – co wybrać w przypadku bólu?

W przypadku bólu wywołanego stanem zapalnym konieczne są leki przeciwbólowo – przeciwzapalne. Mogą być one stosowane w formie tabletek, zastrzyków, lub miejscowo, w postaci żelu.

W bólach bez komponenty zapalnej skuteczniejsza okazuje się fizjoterapia. Dzieje się tak dlatego, że działa ona w takich przypadkach nie tylko na objaw, ale też na przyczynę. W bólach o charakterze mieszanym obie te formy leczenia dobrze się uzupełniają. Najważniejsze jest poznanie przyczyny dolegliwości. To pozwoli dobrać odpowiednią terapię.

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl