Kora czuciowa- czy na pewno wiesz o niej wystarczająco dużo?

-
Kora czuciowa- czy na pewno wiesz o niej wystarczająco dużo?

 

 

Czy wiesz, że dotyk, który czujesz na swojej skórze to tylko elektryczna reprezentacja w układzie nerwowym naszego organizmu? Każdy kontakt z Twoją zewnętrzną powłoką to setki jak nie tysiące impulsów elektrycznych, których suma świadczy o czterech podstawowych właściwościach: rodzaju bodźca (modalność), miejscu jego działania, sile (intensywności) i czasu trwania. Każda część ciała posiada swoją somatosensoryczną reprezentację w pierwszorzędowej korze czuciowej (3, 2 i 1 pole Brodmanna), która znajduje się w płacie ciemieniowym. Gdyby ktoś pytał i nie wiedział, to skoro mamy korę czuciową pierwszorzędową, to z całą pewnością mamy i drugorzędową, ale o tym, kiedy indziej.

Kora czuciowa umiejscowiona jest na zakręcie zarodkowym, a tuż przed nią w 4 polu Brodmanna, na zakręcie przedśrodkowym w płacie czołowym znajduje się pierwszorzędowa kora ruchowa, która ściśle „współpracuje” z korą czuciową. Kora ruchowa posiada organizację somatopową bardzo podobną do tej z kory czuciowej. Mapa jednej i drugiej kory została dosyć dokładnie opisana i odzwierciedlona w postaci homunkulusa, który w sposób nieco karykaturalny, ale jednak dosłowny pokazuje, jaką reprezentację w korze czuciowej (bądź ruchowej) posiadają różne części ciała.

 

 

Nietrudno zwrócić uwagę, jaką reprezentację w naszej korze czuciowej czy też ruchowej posiada ręka. Dla lepszego zrozumienia, dlaczego tak się dzieje, możemy przyrównać okolice łopatki. No cóż, w życiu codziennym łopatka oraz jej regiony „skórne” poza pewnymi funkcjami motorycznymi nie odgrywają szczególnej roli w relacji ze środowiskiem zewnętrznym, a naszym ciałem.

Z kolei ręka, potocznie nazywaną dłonią jest swoistym instrumentem, narzędziem, które w sposób precyzyjny pozwala nam odbierać bodźce jak i je wysyłać do środowiska zewnętrznego. Przejawia się to nie tylko w ekspresji niemej podczas komunikacji, wyrażania emocji (gesty, mikromimika), ruchach precyzyjnych w chociażby pisaniu, ale również w kwestiach poznawania i rozpoznawania w formie bodźców dotykowych otaczającego nas świata.

W celu lepszego zrozumienia różnic pojawiających się w obrębia czucia powierzchownego można wykonać prosty test. Przykładając dwa szpikulce wykałaczki w odległości około 1 cm od siebie na łopatce, a następnie robiąc to samo w obrębie ręki np. na wewnętrznej powierzchni palca wskazującego. Uprzedzając fakty, kora czuciowa w pierwszej sytuacji przekaże naszej świadomości, że odczuwa ukłucie tylko jednego ostrego zakończenia, natomiast w sytuacji drugiej nawet, jeśli zmniejszylibyśmy ten dystans do 3 mm, informacje docierające do naszej kory byłyby odebrane i zinterpretowane z dużą precyzją – odczulibyśmy, że punkty ukłucia są dwa – no chyba, że mamy pewne zaburzenia czucia. Pomijając wyraźne różnice w funkcji tych dwóch części ciała, należy zauważyć, że ilość wolnych zakończeń czuciowych (aferentnych) w obrębie ręki, głównie w jej dłoniowej stronie występują w kilkaset razy większym zagęszczeniu na 1cm2 niż w obrębie łopatki.

Są jednak sytuacje, kiedy organizacja somatopowa w korze czuciowej uległa reorganizacji pierwotnej bądź wtórnej. Co to znaczy? W przypadku urodzenia się człowieka z niewykształconymi kończynami, to wtedy właśnie kikuty wysunięte najdalej od centrum ciała przejmują funkcje czuciowo-motoryczne, tym samym uzyskując swoją specyficzną reprezentację w korze czuciowej, wyłaniającą się w procesie rozwoju embriologicznego.

Syntezując, każdy skrawek naszego ciała posiada odpowiadającą mu reprezentację w korze czuciowej. Precyzja czy też wielkość tej reprezentacji uzależniona jest od funkcji, jaką dana część ciała pełni. Plastyczność mózgu poprzez odpowiednią stymulację może w pewnym stopniu przeorganizować mapę somatotopową. Ostatnie zdanie przekazuje nam ważną informację, jaką jest świadomość, tego, że my terapeuci mamy możliwość i narzędzia do pracy w zaburzeniach czucia powierzchownego lokalnego o charakterze obwodowym, (chociaż to niekoniecznie koresponduje z reprezentacją korową), a także zaburzeń czucia pochodzenia centralnego. Tutaj wychodzą naprzeciw metody fizjoterapeutyczne i chiropraktyczne jak SI, Kinesio Taping, Brushing Therapy, PNF, NDT-Bobath, Pinopresura i Akupunktura.

 

 

 
 

mgr Wojciech Kwiatkowski

 

 

 

 

 

Bibliografia:

Ilustracja 1 - Gray H., Lokalizacja pól Brodmanna na powierzchni górno-bocznej półkuli mózgu, [online], [dostęp 2 lutego 2019], dostępny w Internecie: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82at_ciemieniowy#/media/File:Gray726-Brodman.png
Ilustracja 2 - [online], [dostęp 2 lutego 2019], dostępny w Internecie: https://brodatamedycyna.files.wordpress.com/2016/04/152-kb-homonculussensory-and-motor-cortex.png

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl