Chiropraktyka – na czym polega i jakie daje możliwości w pracy z pacjentem?

Porady
Chiropraktyka – na czym polega i jakie daje możliwości w pracy z pacjentem?

Chiropraktyka to znana od lat metoda leczenia, która jest często wymieniana obok osteopatii i terapii manualnej. Jest to dziedzina medyczna, której procedury oparte są na danych naukowych. W jakich dolegliwościach najlepiej sprawdza się chiropraktyka? Jak zostać chiropraktykiem? Wyjaśniamy to w dalszej części artykułu – zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi pracy chiropraktyków.

 

Kim jest chiropraktyk i w jakie dolegliwości leczy?

Chiropraktyk to osoba, która ukończyła Zawodowy Kurs Chiropraktyki. Zawód chiropraktyk jest już w Polsce wpisany do ewidencji. Osoba, która zdobędzie takie kwalifikacje, może otworzyć swój gabinet chiropraktyczny. Najczęściej chiropraktykiem zostaje osoba, która w czasie wcześniejszych studiów (np. lekarskich lub fizjoterapeutycznych) zdobyła wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, a także biomechaniki. Chiropraktyk, podobnie jak fizjoterapeuta, analizuje wyniki badań przyniesionych przez pacjenta, a także prowadzi dokumentację medyczną. Zgłaszają się do niego najczęściej pacjenci ortopedyczni, a także m.in. osoby z bólami głowy i zatok. Wielu osobom chiropraktyka kojarzy się z manipulacjami połączonymi z wywołaniem charakterystycznych trzasków. Nie jest to jednak reguła, a mobilizacje i manipulacje to niejedyne techniki stosowane przez chiropraktyków.

Kto może zostać chiropraktykiem? W Zawodowym Kursie Chiropraktyki mogą wziąć udział:

  • lekarze

  • fizjoterapeuci

  • osteopaci

  • masażyści

  • akupunkturzyści

  • refleksolodzy.

Grupa docelowa, do której kierowany jest Kurs Zawodowy Chiropraktyki, może się różnić w zależności od ośrodka szkoleniowego (jednak każdy z nich dopuszcza do kursu lekarzy i fizjoterapeutów).

 

Chiropraktyka a kręgosłup

Chiropraktycy w swojej pracy dużą wagę przywiązują do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa. W koncepcji chiropraktycznej to właśnie kręgosłup i nieprawidłowości w jego obrębie mogą mieć wpływ na wiele innych, nawet odległych objawów z układu ruchu i nie tylko. Dlatego chiropraktycy dążą do przywrócenia prawidłowej osi kręgosłupa. Przyglądają się też wszystkim czynnikom, które mogły mieć wpływ na nieprawidłowości w obrębie pleców. Chiropraktyk może więc zapytać pacjenta o wszystkie dotychczasowe urazy, a nawet o stresujący tryb życia.

Usunięcie zablokowań stawowych i nieprawidłowych napięć według koncepcji chiropraktycznej pozwala na odzyskanie prawidłowego przepływu impulsów nerwowych. Ma to duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu.

Chiropraktyka sprawdza się w leczeniu:

  • dolegliwości ortopedycznych

  • bólu kręgosłupa

  • nerwobólów (takich jak np. rwa kulszowa lub ramienna)

  • bólów i zawrotów głowy

  • wad postawy ciała (działanie wspomagające)

  • narządów trzewnych.

Warto wiedzieć, że techniki chiropraktyczne bywają też wplatane w standardową fizjoterapię. Dotyczy to fizjoterapeutów, którzy ukończyli dodatkowo kurs zawodowy chiropraktyki i korzystają w pracy z różnych nurtów terapeutycznych. Osobną grupę stanowią też fizjoterapeuci, którzy decydują się na szkolenia z elementami chiropraktyki w wybranych jednostkach chorobowych.

 

Czy chiropraktyka jest bezpieczna?

Chiropraktyka to dziedzina, w której prowadzone są badania zgodne z EBM. Jej techniki są bezpieczne wtedy, gdy wykonywane są przez specjalistę, który ukończył kurs. Warto zaznaczyć, że chiropraktyk rozpoczyna swoją pracę od dokładnego badania. Jest to moment, w którym specjalista może przeanalizować wszystkie ewentualne przeciwwskazania do takiej formy leczenia i wykluczyć możliwość zastosowania chiropraktyki u danego pacjenta. Takie podejście wraz z umiejętnością interpretacji wyników badań (zwłaszcza RTG) i współpraca ze specjalistami innych dziedzin medycznych zwiększają bezpieczeństwo prowadzonej terapii.

chiropraktyka kręgosłupa 
 
 
 

Zawód chiropraktyk zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty

Dzięki zatwierdzeniu zawodu chiropraktyka przez Kuratorium Oświaty osoba, która go zdobędzie, może prowadzić własną praktykę. Ponadto może przystąpić do stowarzyszenia Chiropraktycy Polscy. Jego działalność jest bardzo ciekawa i ma na celu m.in. utworzenie kodeksu etycznego i Kodeksu Pracy Chiropraktyka. Temat, mimo tego, że jest znany od dawna, teraz poszerza swoją dostępność – z pewnością już wkrótce coraz łatwiej będzie trafić do gabinetu chiropraktyka.

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl