Chiropraktyka – na czym polega i jakie daje możliwości w pracy z pacjentem?

Porady
Chiropraktyka – na czym polega i jakie daje możliwości w pracy z pacjentem?

Chiropraktyka to znana od lat metoda leczenia, która jest często wymieniana obok osteopatii i terapii manualnej. Jest to dziedzina medyczna, której procedury oparte są na danych naukowych. W jakich dolegliwościach najlepiej sprawdza się chiropraktyka? Jak zostać chiropraktykiem? Wyjaśniamy to w dalszej części artykułu – zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi pracy chiropraktyków.

 

Kim jest chiropraktyk i w jakie dolegliwości leczy?

Chiropraktyk to osoba, która ukończyła Zawodowy Kurs Chiropraktyki. Zawód chiropraktyk jest już w Polsce wpisany do ewidencji. Osoba, która zdobędzie takie kwalifikacje, może otworzyć swój gabinet chiropraktyczny. Najczęściej chiropraktykiem zostaje osoba, która w czasie wcześniejszych studiów (np. lekarskich lub fizjoterapeutycznych) zdobyła wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, a także biomechaniki. Chiropraktyk, podobnie jak fizjoterapeuta, analizuje wyniki badań przyniesionych przez pacjenta, a także prowadzi dokumentację medyczną. Zgłaszają się do niego najczęściej pacjenci ortopedyczni, a także m.in. osoby z bólami głowy i zatok. Wielu osobom chiropraktyka kojarzy się z manipulacjami połączonymi z wywołaniem charakterystycznych trzasków. Nie jest to jednak reguła, a mobilizacje i manipulacje to niejedyne techniki stosowane przez chiropraktyków.

Kto może zostać chiropraktykiem? W Zawodowym Kursie Chiropraktyki mogą wziąć udział:

 • lekarze

 • fizjoterapeuci

 • osteopaci

 • masażyści

 • akupunkturzyści

 • refleksolodzy.

Grupa docelowa, do której kierowany jest Kurs Zawodowy Chiropraktyki, może się różnić w zależności od ośrodka szkoleniowego (jednak każdy z nich dopuszcza do kursu lekarzy i fizjoterapeutów).

 

Chiropraktyka a kręgosłup

Chiropraktycy w swojej pracy dużą wagę przywiązują do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa. W koncepcji chiropraktycznej to właśnie kręgosłup i nieprawidłowości w jego obrębie mogą mieć wpływ na wiele innych, nawet odległych objawów z układu ruchu i nie tylko. Dlatego chiropraktycy dążą do przywrócenia prawidłowej osi kręgosłupa. Przyglądają się też wszystkim czynnikom, które mogły mieć wpływ na nieprawidłowości w obrębie pleców. Chiropraktyk może więc zapytać pacjenta o wszystkie dotychczasowe urazy, a nawet o stresujący tryb życia.

Usunięcie zablokowań stawowych i nieprawidłowych napięć według koncepcji chiropraktycznej pozwala na odzyskanie prawidłowego przepływu impulsów nerwowych. Ma to duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu.

Chiropraktyka sprawdza się w leczeniu:

 • dolegliwości ortopedycznych

 • bólu kręgosłupa

 • nerwobólów (takich jak np. rwa kulszowa lub ramienna)

 • bólów i zawrotów głowy

 • wad postawy ciała (działanie wspomagające)

 • narządów trzewnych.

Warto wiedzieć, że techniki chiropraktyczne bywają też wplatane w standardową fizjoterapię. Dotyczy to fizjoterapeutów, którzy ukończyli dodatkowo kurs zawodowy chiropraktyki i korzystają w pracy z różnych nurtów terapeutycznych. Osobną grupę stanowią też fizjoterapeuci, którzy decydują się na szkolenia z elementami chiropraktyki w wybranych jednostkach chorobowych.

 

Czy chiropraktyka jest bezpieczna?

Chiropraktyka to dziedzina, w której prowadzone są badania zgodne z EBM. Jej techniki są bezpieczne wtedy, gdy wykonywane są przez specjalistę, który ukończył kurs. Warto zaznaczyć, że chiropraktyk rozpoczyna swoją pracę od dokładnego badania. Jest to moment, w którym specjalista może przeanalizować wszystkie ewentualne przeciwwskazania do takiej formy leczenia i wykluczyć możliwość zastosowania chiropraktyki u danego pacjenta. Takie podejście wraz z umiejętnością interpretacji wyników badań (zwłaszcza RTG) i współpraca ze specjalistami innych dziedzin medycznych zwiększają bezpieczeństwo prowadzonej terapii.

chiropraktyka kręgosłupa 
 
 
 

 

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl