Fotostarzenie. Wpływ promieni UVA i UVB na skórę
Fotostarzenie
Starzenie się skóry jest złożonym procesem biologicznym, składającym się z dwóch elementów: starzenia wewnętrznego i zewnętrznego. W pierwszym elemencie czynnikiem determinującym jest genetyka. W drugim są to zwykle czynniki atmosferyczne takie jak ekspozycja na światło słoneczne lub zanieczyszczenie powietrza. Do tej grupy zaliczamy również sposób odżywiania oraz palenie tytoniu. Starzenie się skóry to fizjologiczny i prawidłowy proces. Czy działając prewencyjnie ochronimy skórę przed czynnikami zewnętrznymi? Zatem czy w efekcie możemy sprawić, że zmarszczki pojawią się nieco później? Przyjrzyjmy się temu lepiej.
Fotostarzenie to zjawisko, które dotyczy skóry narażonej na długotrwałe działanie promieniowania słonecznego. Charakteryzuje się specyficznymi cechami klinicznymi, histologicznymi i funkcjonalnymi. Ten proces odróżnia się od innych typów starzenia skóry. Choć skóra narażona na słońce oraz skóra starzejąca się chronologicznie mają pewne cechy wspólne, to jednak fotostarzenie skóry jest procesem niezależnym, posiadającym swoją własną patofizjologię. Skóra starzajęca się pod wpływem czynników zewnętrznych jest szorstka i ma nierówną strukturę. Do tego pozbawiona jest jędrności i elastyczności oraz posiada liczne przebarwienia. Wtedy występują atypowe melanocyty oraz zmiany barwnikowe. W skórze właściwej można zaobserwować zmiany strukturalne, takie jak zwiększenie liczby włókien kolagenowych, ale także ich fragmentację. Poza tym w skórze obecne są zmiany w gospodarce wodno-elektrolitowej, zwiększona aktywność metaloproteinaz macierzy pozwalających na degradację składników macierzy pozakomórkowej, a także zwiększona liczba wolnych rodników. Można zauważyć, że w starzeniu zewnątrzpochodnym przewyższają głównie procesy przerostowe.
Zmiany jakie zachodzą na poziomie naskórka:
-
wydłużenie procesu proliferacji i różnicowania keratynocytów
-
gromadzenie komórek warstwy rogowej
-
spłaszczenie granicy skórno-naskórkowej
-
upośledzona produkcja lipidów
-
zmniejszenie ilości NMF-u
-
gorsza praca gruczołów łojowych
-
upośledzenie funkcji immunologicznych
-
mniejsza ilośc i zaburzone funkcjonowanie melanocytów
-
obniżone możliwości antyoksydacyjne
-
słabsza jakość błon komórkowych
-
większa ilość mutacji genetycznych
-
wzrost pH na powierzchni naskórka
Zmiany na poziomie skóry właściwej:strong>
-
spadek aktywności fibroblastów
-
spadek ilości produkowanego kolagenu (zmiana proporcji kolagenu I:III)
-
spadek ilości produkowanych elementów macierzy (HA i GAG)
-
zmiana jakości i zesztywnienie włókien kolagenowych (glikacja)p>
-
pogorszenie waskulatury
-
elastoza
-
wypłaszczenie granicy skórno-naskórkowej
-
gorsze przyleganie keratynocytów
-
ścieńczenie warstwy
UVA - UVB
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) może powodować poważne uszkodzenia skóry. Niestety, nasza skóra codziennie narażona jest na to niebezpieczeństwo, co może prowadzić do fotostarzenia, fotokarcynogenezy oraz osłabienia układu odpornościowego. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) można podzielić na trzy główne segmenty, wyróżniane na podstawie długości fali:
-
UVC (100-290 nm)
-
UVB (290-320 nm)
-
UVA (320-400 nm)
Najbardziej toksyczny, ale również najkrótszy w długości fali UVC jest filtrowany przez atmosferę i nie dociera do powierzchni ziemi. Z kolei UVA stanowi zwykle do 95% całkowitego promieniowania UV docierającego do Ziemi, a UVB od 4 do 5%. Mniej energetyczne, ale wykazujące wyższą właściwość penetracji jest promieniowanie UVA, które prowadzi do głębszych uszkodzeń skóry. Obie długości fal UVA i UVB wywołują ostre i przewlekłe skutki na ludzką skórę. Fotony UVB absorbowane są głównie przez DNA keratynocytów naskórka, komórki Langerhansa oraz barierę lipidową naskórka. Z kolei UVA może przyczynić się do zmian w funkcjonowaniu fibroblastów, komórek śródbłonka naczyń, komórek dendrytycznych, czy limfocytów T.
Działanie promieniowania UVA przejawia się głównie w indukcji wolnych rodników, które mają nie tylko działanie uszkadzające DNA, ale również immunomodulujące, co również może wpływać na rozwój nowotworów. Wolne rodniki powodują również uszkodzenia tkanki łącznej skóry poprzez aktywację czynników transkrypcyjnych, indukcję metaloproteinaz macierzy, zmniejszenie syntezy prokolagenu I i fibryliny-1. Procesy te potęgowane są przez mutacje mitochondrialnego DNA, utlenianie białek. Indukowane przez promieniowanie UV komórki starzejące się mogą zmieniać ECM (macierz pozakomórkowa), jak również funkcje sąsiednich komórek, powodując fotouszkodzenia i zwiększając ryzyko kancerogenezy. Na przykład cytokiny IL-1a, IL- 1b, IL-6 i TNF-a są w dużym stopniu wydzielane przez komórki starzejące się i odnotowano, że napędzają one kancerogenezę skóry poprzez indukowanie ekspresji czynników angiogennych i inwazyjnych, takich jak VEGF i MMP-1.
Dlatego tak ważne jest, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV. Najlepszą ochroną jest unikanie narażenia na słońce w godzinach, gdy promieniowanie UV jest najintensywniejsze (czyli między godziną 10 a 15). Należy również pamiętać o nakryciu głowy i odpowiednio się ubierać. Możemy wspierać się antyoksydantami takimi jak witamina C i E. Do antyoksydantów, które pomogą neutralizować wolne rodniki należą również: koenzym Q10, karotenoidy, likopen, glutation, ksantohumol, kwas ferulowy czy resweratrol. Najbardziej powszechnym sposobem ochrony skóry przed UV jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Wykazano, że ich stosowanie poprawia wygląd skóry, chroni przed uszkodzeniami DNA oraz zmniejsza poziom MMP-1 i MMP-9.
Podsumowanie
Fotostarzenie jest poważnym problemem zdrowotnym związanym z widocznymi i niepożądanymi efektami na skórze, takimi jak zmarszczki i hipo- lub hiperpigmentacja, utrata izolacji i ochrony przed patogenami zewnętrznymi oraz zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry. Kluczowymi cechami szkodliwych efektów fotostarzenia są zwiększony poziom ROS i uszkodzeń DNA, które mogą prowadzić do przedwczesnej indukcji senescencji w większości typów komórek skóry. Antyoksydanty takie jak witamina A, witamina C, witamina E, dysmutaza ponadtlenkowa czy glutation mogą chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wprowadzenie antyoksydantów do organizmu poprzez dietę lub bezpośrednie ich nanoszenie na skórę jest skuteczną metodą ochrony przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV. Pamiętajmy, że ochrona przed słońcem jest kluczowa dla zachowania zdrowej skóry.
Antyoksydanty takie jak witamina A, witamina C, witamina E, dysmutaza ponadtlenkowa czy glutation mogą chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Wprowadzenie antyoksydantów do organizmu poprzez dietę lub bezpośrednie ich nanoszenie na skórę jest skuteczną metodą ochrony przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV. Pamiętajmy, że ochrona przed słońcem jest kluczowa dla zachowania zdrowej skóry.