Aktualne podejście do terapii skolioz – wielokierunkowe działanie w leczeniu BSK

Porady
Aktualne podejście do terapii skolioz – wielokierunkowe działanie w leczeniu BSK

Wiele elementów leczenia skolioz jest stosowanych z powodzeniem od lat, lecz wraz ze stałym rozwojem fizjoterapii sprawdzone metody uzupełniane są także o nowe techniki. Aktualnie, oprócz ćwiczeń korekcyjnych, w terapii skolioz ważną rolę odgrywa także terapia manualna i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. W naszym artykule pokazujemy, że fizjoterapia wad postawy ciała może łączyć w sobie elementy różnych metod. Warto wielokierunkowo spojrzeć na pacjenta ze skrzywieniem kręgosłupa.

 

Metody leczenia skolioz

Fizjoterapeuci, którzy zajmują się korygowaniem wad postawy ciała, mają do dyspozycji wiele technik przydatnych w leczeniu skolioz. Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji można zmniejszyć tempo progresji skrzywienia i dążyć do uzyskania fizjologicznego ustawienia kręgosłupa. Pracując z dziećmi i młodzieżą, oprócz korekcji wady w trzech płaszczyznach, należy wziąć pod uwagę także stan tkanek miękkich – przykręgosłupowych i tych dalszych, a także sąsiednich stawów. Ważna jest także praca nad stereotypem chodu. 

Najczęściej stosowanymi metodami w fizjoterapii skolioz są:

  • FITS: Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz

  • metoda K. Dobosiewicz (DoboMed)

  • FED – system z wykorzystaniem specjalnego korektora skolioz, zabiegów fizykoterapeutycznych i ćwiczeń korekcyjnych.

Techniki te uzupełniane są ćwiczeniami w wodzie, terapią manualną (z wykorzystaniem różnych metod) i masażem.

 

Metoda FITS i FED w rehabilitacji skolioz

Metoda FITS funkcjonuje od 2004 roku i jest rekomendowana przez SOSORT – Międzynarodowe Stowarzyszenie Zachowawczego Leczenia Skolioz. Jej powstanie było poprzedzone licznymi badaniami. FITS obejmuje rozluźnianie taśm mięśniowo-powięziowych, których nadmierne napięcie może blokować proces korekcji postawy ciała, naukę prawidłowego obciążania stóp, trójpłaszczyznową korekcję i wiele innych technik. Terapeuci FITS uczą także prawidłowego obciążenia pośladków w pozycji siedzącej, pracują nad prawidłowym ustawieniem miednicy i obręczy barkowej oraz indywidualnie dobierają ćwiczenia, także do stosowania w domu.

W rehabilitacji dzieci i młodzieży, oprócz metody FITS spotkać można się także m.in. z metodą FED. 

Metoda FED (fixation, elongation, derotation) jest coraz lepiej dostępna w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Jej główne składowe stanowią:

  • przygotowanie do korekcji z zastosowaniem fizykoterapii: ciepła (np. z lampy Sollux) lub elektrostymulacji

  • terapia w korektorze skolioz, uzupełniona o elementy propriocepcji i autokorekty

  • indywidualnie dobrane ćwiczenia.

Cała sesja leczenia metodą FED trwa ok. 1,5 godziny.

 

DoboMed i metoda lyońska w skoliozach

System DoboMed opracowany przez prof. K. Dobosiewicz oparty jest o ćwiczenia asymetryczne oddechowe. W czasie ich wykonywania włączany jest także element derotacji kręgosłupa. Ćwiczenia są poprzedzone zabiegami z zakresu fizykoterapii. Z kolei po ćwiczeniach właściwych wykonuje się gimnastykę utrwalającą efekt korekcyjny. Łącznie z założeniami metody Dobosiewicz stosowane są także gorsety Cheneau (jeżeli u danego pacjenta istnieją wskazania do ich założenia). System Dobo-Med, podobnie jak FITS i metoda lyońska ma rekomendację SOSORT. Metoda Lyon została zapoczątkowana we Francji i w dużej części opiera się na stosowaniu gorsetów. Według założeń tej metody pracuje się także nad kontrolą nerwowo-mięśniową, oddechem, propriocepcją i stosuje się specjalnie dobrane ćwiczenia.

fizjoterapia skoliozy
 
 
 

Diagnozowanie i leczenie skolioz w praktyce fizjoterapeuty

Współczesna fizjoterapia dysponuje wieloma możliwościami w leczeniu skolioz. Ćwiczenia korekcyjne aktualnie wspomagane są elementami terapii manualnej, rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym, kinesiotapingiem i korektorami skolioz. Różnorodność dostępnych metod pozwala na dobre ułożenie indywidualnego planu terapii, który powinien uwzględniać regularną kontrolę uzyskiwanych wyników. Całościowe spojrzenie na problem skoliozy daje możliwość zmniejszenia jej objawów, poprawy postawy ciała, a także zminimalizowania ryzyka wystąpienia dolegliwości związanych z nieprawidłowym napięciem mięśni i powięzi. Warto więc włączyć działania profilaktyczne i lecznicze w terapii skolioz już od pierwszych jej objawów. 

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl