Uszkodzona bariera skóry - rozpoznanie, przyczyny, odbudowa

-
Uszkodzona bariera skóry - rozpoznanie, przyczyny, odbudowa

USZKODZONA BARIERA SKÓRY

Kiedy bariera ochronna ulega uszkodzeniu lub jest osłabiona, nie jest w stanie utrzymać ważnych substancji lipidowych. W efekcie prowadzi to do utraty wody, a skóra staje się bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Istnieje wiele powodów, przez które bariera skórna ulega uszkodzeniu. Po pierwsze mamy do czynienia z genetyką, starzeniem się (wraz z wiekiem zmniejsza się ilośc lipidów) i czynnikami środowiskowymi, które w dużej mierze pozostają poza naszą kontrolą. Po drugie, uszkodzenia bariery skóry powodują czynniki na które jednak mamy wpływ. Zmiana złych nawyków w pielęgnacji oraz diecie pozwoli skórze funkcjonować we właściwy dla niej sposób.

 

Jak rozpoznać uszkodzoną barierę?

Objawami, po których można poznać uszkodzoną barierę naskórkową jest suchość, odwodnienie, zaczerwienienie skóry. Nic dziwnego - bez lipidów i wody robi się matowa i pomarszczona, a niekiedy nawet zaczyna swędzieć. Towarzyszy jej uczucie ściągnięcia i nadwrażliwość. .

Uszkodzona bariera przyspiesza rozwój chorób skóry takich jak AZS, trądzik, czy trądzik różowaty. Oznacza to, że jednym z celów terapii powinna być regeneracja i nawilżenie skóry.

Przyczyn jest wiele, a wśród nich należy wyróżnić:

  • Wpływ genów i starzenie się skóry

  • Zła pielęgnacja (zbyt agresywne produkty do oczyszczania twarzy, mycie gorącą wodą; nadmierna lub zbyt częsta eksfoliacja, nieumiejętne stosowanie retinoidów, brak fotoprotekcji, zbyt częste lub zbyt agresywne zabiegi, alkohol w produktach do pielęgnacji)

  • Środowisko pracy (kontakt z chemikaliami)

  • Warunki zewnętrzne (zimno, wiatr, dym, smog, klimatyzacja)

  • Nadmierna ekspozycja na UV

  • Palenie papierosów

  • Rumień/ stany zapalne

  • Zaburzony mikrobom skóry

  • Odwodnienie

  • Stres i zaburzony rytm okołodobowy

  • Leki i niektóre terapie

  • Nieprawidłowa dieta

  • Choroby (np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca , anemia, choroby jelit)

 

Jak odbudować barierę ochronną skóry?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów nawilżających, ale wszystkie mają jeden cel: zwiększenie zawartości wody w skórze. Można to osiągnąć poprzez zapobieganie TEWL za pomocą składników okluzyjnych lub poprzez zwiększenie integralności bariery skórnej. Podstawą jest dostarczanie m.in tych składników, które naturalnie występują w naszej skórze tj kwasów tłuszczowych, ceramidów, cholesterolu. Innymi składnikami uzupełniającymi braki w naturalnych składnikach bariery jest NMF, w którego skład wchodzi m.in mocznik, PCA, kwas mlekowy, mleczan sodu. Zwiększenie poziomu NMF i innych humektantów (takich jak kwas hialuronowy) pomoże skórze zatrzymać wodę. Innymi składnikami, które będą wspierać regenerację skóry, a tym samym przyspieszą epitalizację naskórka są : trehaloza, niacynamid w stężeniu 2-3%, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, panthenol, beta-glukan, probiotyki, skwalan, glukonolakton, arginina, laktoferyna.

Głównymi lipidami warstwy rogowej są ceramidy, cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe.

Mimo, że kiedyś uważano, że to ceramidy są kluczem do nawilżenia skóry, obecne badania sugerują, że żaden z lipidów nie jest ważniejszy od pozostałych. Najważniejszym parametrem zapewniającym integralność bariery jest zachowanie równomolowego stosunku wyżej wymienionych lipidów w proporcji 1:1:1. Zmiany w składzie lipidów warstwy rogowej naskórka są przyczyną chorób skóry wynikających z uszkodzenia bariery, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i ichtioza.

 

CERAMIDY

Ceramidy są najbardziej obfitymi lipidami w warstwie rogowej. Stanowią około 50% wszystkich lipidów. Syntetyzowane są głównie w retikulum endoplazmatycznym w warstwie kolczystej. Następnie przenoszone są przez ciałka lamelarne powstałe w warstwie ziarnistej i tworzą wielopłatową barierę pomiędzy korneocytami warstwy rogowej naskórka. Ceramidy powstają w skórze w procesie zwanym metabolizmem sfingolipidów. Proces ten obejmuje syntezę ceramidów ze sfingozyny i kwasów tłuszczowych za pośrednictwem cermidaz. Charakterystyczna dla ceramidów warstwy rogowej jest ich heterogenność. W zależności od formy sfingozyny i wiążącego ją kwasu tłuszczowego, istnieje 9 rodzajów ceramidów. Na etykietach produktów do pielęgnacji skóry można znaleźć następujące ceramidy: :

  • Ceramid 1, zwany również ceramidem EOS

  • Ceramid 2, zwany również ceramidem NS lub NG

  • Ceramid 3, zwany również ceramidem NP

  • Ceramid 6-II, zwany również ceramidem AP

  • Ceramid 9, zwany również ceramidem EOP

  • Fitosfingozyna

  • Sfingozyna

Ceramid 1 jest głównym magazynem niezbędnych kwasów tłuszczowych w warstwie rogowej. Zapobiega krystalizacji lipidów w temperaturach fizjologicznych i poprawia elastyczność skóry. To właśnie dzięki połączeniu tych właściwości, ceramid 1 prawdopodobnie umożliwia utrzymanie skutecznej, nieprzepuszczalnej bariery stratum corneum. Ten związek lipidowy jest bogaty w kwas linolowy i uważa się, że odgrywa główną rolę w strukturze lipidów SC niezbędnych do funkcjonowania bariery. Obniżenie jego poziomu i zastąpienie go kwasem oleinowym skutkuje zaburzeniem struktury lipidów warstwy rogowej naskórka. Spadek stężenia kwasu linolowego obserwuje się przy AZS oraz trądziku.

 

CHOLESTEROL

Cholesterol to alkohol steroidowy, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu integralności i funkcji bariery skórnej. Występuje w warstwie rogowej, najbardziej zewnętrznej warstwie naskórka i stanowi około 25% wszystkich lipidów w tej warstwie. Cholesterol jest złożoną cząsteczką składającą się z czterech stopionych pierścieni węglowodorowych i grupy hydroksylowej. Cholesterol jest ważny dla utrzymania płynności bariery skórnej i ma właściwości przeciwzapalne. Odgrywa również rolę w zapobieganiu utraty wody ze skóry, co jest ważne dla utrzymania nawilżenia skóry. Płynność bariery skórnej utrzymywana jest dzięki obecności cholesterolu, który pełni rolę "cementu" między komórkami i nadaje skórze wytrzymałość mechaniczną. Zaobserwowano, że wszelkie zmiany metabolizmu cholesterolu w naskórku prowadzą do znacznych zaburzeń homeostazy kohezyjno-złuszczającej komórek rogowych oraz do zaburzonej funkcji barierowej.

WOLNE KWASY TŁUSZCZOWE


Wolne kwasy tłuszczowe, które znajdują się w warstwie rogowej to łańcuchy węglowe o długości 14-34 atomów węgla. Najliczniej występują kwasy tłuszczowe, które posiadają od 22 do 24 atomów węgla - dominuje kwas lingocerynowy i kwas cerotynowy. W przybliżeniu stanowią około 50% kwasów tłuszczowych SC. Wolne kwasy tłuszczowe biorą udział w budowie ceramidów, reagując z długołańcuchowymi sfingoidami. W warstwie rogowej naskórka obecne są również nienasycone i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Występują jednak w małych ilościach. Wykazano, że w stanach patologicznych skóry związanych z uszkodzeniem bariery hydrolipidowej (skóra sucha, odwodniona, atopowe zapalenie skóry) stężenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych wzrasta. Skorelowane jest to z niedoborem filagryny.

 
 

Bibliografia


1. Wiśniowska J, Dzierżewicz Z, Balwierz R. Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka. Kosmetologia Estetyczna 2017, vol. 6(6): 561-567.
2. CHA, H. J., HE, C., ZHAO, H., DONG, Y., AN, I.-S., & AN, S. (2016). Intercellular and intracellular functions of ceramides and their metabolites in skin (Review). International Journal of Molecular Medicine, 38(1), 16–22.
3. Jungersted, J., Hellgren, L., Høgh, J., Drachmann, T., Jemec, G., & Agner, T. (2010). Ceramides and Barrier Function in Healthy Skin. Acta Dermato Venereologica, 90(4), 350–353.
4. Coderch, L., L??pez, O., de la Maza, A., & Parra, J. L. (2003). Ceramides and Skin Function. American Journal of Clinical Dermatology, 4(2), 107–129.
5. Li, Q., Fang, H., Dang, E., & Wang, G. (2019). The Role of Ceramides in Skin Homeostasis and Inflammatory Skin Diseases. Journal of Dermatological Science.
6. Uche, L. E., Gooris, G. S., Bouwstra, J., & Beddoes, C. M. (2019). Barrier capability of skin lipid models: Effect of ceramides and free fatty acid composition. Langmuir.
7. Ananthapadmanabhan, K. P., Mukherjee, S., & Chandar, P. (2013). Stratum corneum fatty acids: their critical role in preserving barrier integrity during cleansing. International Journal of Cosmetic Science, 35(4), 337–345.
8. Kahraman, E., Kaykın, M., Şahin Bektay, H., & Güngör, S. (2019). Recent Advances on Topical Application of Ceramides to Restore Barrier Function of Skin. Cosmetics, 6(3), 52.

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl