Fizjoterapia wspomagana obrazowaniem USG - kiedy wykorzystać ultrasonograf ?

Porady
Fizjoterapia wspomagana obrazowaniem USG - kiedy wykorzystać ultrasonograf ?

Diagnostykę rehabilitacyjną i kontrolę przebiegu usprawniania warto wspomóc obrazowaniem ultrasonograficznym. Znajomość obsługi aparatu do USG i umiejętność interpretacji uzyskanych wyników okazuje się bardzo przydatna w fizjoterapii ortopedycznej. Poniżej przedstawiamy przykłady wykorzystania ultrasonografu w pracy fizjoterapeuty – zachęcamy do przeczytania o tym, kiedy USG przydaje się w gabinecie.

 

Kiedy korzystać z USG w fizjoterapii?

Ultrasonografia to dobry sposób na szybkie i bezpieczne obejrzenie struktur układu ruchu. Po przyłożeniu głowicy do mięśnia lub ścięgna można przed rozpoczęciem usprawniania wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do niektórych procedur. Jest to ważne przed rozpoczęciem rehabilitacji, a także podczas wizyt kontrolnych, sprawdzając efektywność ćwiczeń.

Warto korzystać w gabinecie fizjoterapeutycznym z USG, aby zobrazować:

  • stan włókien po naciągnięciach mięśni i więzadeł

  • proces gojenia się naderwanego mięśnia

  • występowanie wysięku w ścięgnie mięśniowym

  • tkanki miękkie w przygotowaniu sportowca do zawodów

  • stan blizny.

Dzięki takim możliwościom ultrasonograf pozwala na dobre zaplanowanie procesu fizjoterapii.

 

USG w fizjoterapii naderwania ścięgna Achillesa

Zerwania, naderwania i naciągnięcia ścięgna Achillesa to częste przyczyny zgłaszania się pacjentów do gabinetu fizjoterapeutycznego. Urazy te dotyczą zwłaszcza osób aktywnych fizycznie, u których doszło do nagłego, zbyt mocnego zgięcia grzbietowego stopy z obciążeniem ciężarem własnego ciała. W takich przypadkach przed rozpoczęciem fizjoterapii pacjent trafia do gabinetu ortopedy, gdzie wykonywane jest badanie USG. Na jego podstawie lekarz decyduje o konieczności zastosowania unieruchomienia, ale też o możliwości rozpoczęcia rehabilitacji. Wynik USG wykonanego przez lekarza jest bardzo ważny dla fizjoterapeuty, jednak w trakcie pracy z pacjentem dobrze jest monitorować zachowanie się ścięgna, powtarzając badanie.

Prowadząc rehabilitację pacjenta zgłaszającego się z bólem w okolicy ścięgna Achillesa, warto korzystać z aparatu USG, który umożliwi:

  • ocenę stanu włókien mięśniowych, co pomoże w podjęciu decyzji o włączeniu ćwiczeń do procesu usprawniania

  • dobór technik terapii manualnej

  • zobrazowanie ewentualnych krwiaków w ścięgnie, co pozwoli włączyć kinesiotaping, fizykoterapię lub specjalne formy leczenia tkanek miękkich

  • ocenę blizny u pacjentów po operacyjnym zszyciu ścięgna Achillesa.

Zobrazowanie stanu włókien ścięgna Achillesa uzupełni kontrolę skuteczności postępowania rehabilitacyjnego. Ułatwi to modyfikację planu fizjoterapii według aktualnych potrzeb.

 

USG w rehabilitacji palca trzaskającego

Efekty fizjoterapii palca trzaskającego mogą być zależne m.in. od stanu ścięgna zginacza palców oraz od bezpośredniej przyczyny blokowania się palca. Pracując nad elastycznością ścięgien palców warto:

  • zwrócić uwagę na ew. występowanie zmian płynowych (najczęściej torbieli), które mogą ograniczać ruchomość palca (w niektórych przypadkach są one wskazaniem do leczenia chirurgicznego)

  • sprawdzić, czy w ścięgnie występuje wysięk zapalny

  • ocenić ciągłość i budowę ścięgna.

Monitorowanie aparatem USG efektów prowadzonej rehabilitacji pozwoli na bieżąco kontrolować, czy wysięk zapalny zmniejsza się i w zależności od uzyskanego obrazu wdrażać do usprawniania odpowiednie środki fizjoterapeutyczne. Jeżeli w ścięgnie występuje torbiel, będzie można zaobserwować zmiany stopnia jej wypełnienia w zależności od stosowanych technik leczenia.

usg
 
 
 

USG dla fizjoterapeutów – pomoc w diagnozie i kontroli efektów terapii

Umiejętność wykonywania badania USG przez fizjoterapeutów jest cenna w codziennej praktyce. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy profilem działalności jest rehabilitacja ortopedyczna, sportowa i pourazowa. Ultrasonografia w tych przypadkach pomaga ocenić stan mięśnia, ścięgna lub blizny, które poddawane są zabiegom fizjoterapeutycznym. W takich sytuacjach można wykorzystać zarówno sprzęt stacjonarny, jak i mobilne aparaty USG dla fizjoterapeutów. Pozwala to uzupełnić postępowanie rehabilitacyjne w czasie wizyt w gabinecie i podczas fizjoterapii domowej.

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl