Rola fizjoterapeuty w leczeniu urologicznym i ginekologicznym

Porady
Rola fizjoterapeuty w leczeniu urologicznym i ginekologicznym

Urologia i ginekologia to dziedziny medyczne, które w dużym stopniu łączą się z fizjoterapią. Aktualnie współpraca całego zespołu medycznego w zakresie uroginekologii odbywa się nie tylko na oddziałach szpitalnych. W wielu miejscowościach można skorzystać z wizyty w gabinecie, w których pracują specjaliści wykwalifikowani w tej właśnie dziedzinie. W naszym artykule przybliżamy temat roli fizjoterapii w uroginekologii.

 

W jakich problemach uroginekologicznych pomaga fizjoterapia?

Problemy z zakresu urologii i ginekologii, oprócz leczenia farmakologicznego oraz chirurgicznego warto wspomagać fizjoterapią. Wcześnie rozpoczęte ćwiczenia w wielu przypadkach mogą spowolnić lub zahamować postęp niektórych objawów, a bywają także pierwszym wyborem przed decyzją o leczeniu chirurgicznym. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego trafiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dla wielu fizjoterapeutów jest to nisza, której brakowało w danej placówce lub w miejscu zamieszkania. Z kolei dla pacjentów jest to szansa na poprawę jakości życia i zmniejszenie dolegliwości towarzyszących różnorodnym schorzeniom.

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego kierowani są pacjenci, u których stwierdza się:

  • nietrzymanie moczu lub stolca (u kobiet i u mężczyzn)

  • bolesne miesiączki

  • endometriozę

  • rozstęp mięśnia prostego brzucha

  • rozejście spojenia łonowego

  • obniżenie narządu rodnego.

Zakres pracy fizjoterapeuty uroginekologicznego czyni gabinet otwartym także dla kobiet w ciąży, po porodzie (w tym także po cesarskim cięciu) oraz w czasie menopauzy.

 

Metody pracy fizjoterapeuty uroginekologicznego

W gabinecie fizjoterapeuty po szkoleniach z zakresu uroginekologii można skorzystać z wielu różnorodnych technik terapii. Wszystkie z proponowanych metod są w ten sposób przygotowane, aby zapewniać bezpieczeństwo leczenia, co ma duże znaczenie m.in. w czasie ciąży. Dla optymalnych efektów terapii konieczna jest także współpraca z ginekologiem i urologiem oraz odpowiednie wyposażenie gabinetu.

Fizjoterapeuci uroginekologiczni w swojej pracy stosują m.in.:

  • terapię manualną

  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

  • ćwiczenia (np. mięśni dna miednicy)

  • fizykoterapię (np. elektrostymulację mięśni dna miednicy elektrodą wewnętrzną)

Ważnym uzupełnieniem leczenia prowadzonego w gabinecie jest trening zachowań i edukacja zdrowotna.

 

Jak zostać fizjoterapeutą uroginekologicznym?

Chcąc pracować technikami uroginekologicznymi warto stale uzupełniać swoją wiedzę fizjoterapeutyczną i kwalifikacje. Polecane są:

  • kursy i szkolenia z zakresu uroginekologii

  • szkolenia z terapii mięśniowo-powięziowej i kinesiotapingu (również w wersjach specjalnie dostosowanych do pracy z kobietami w ciąży)

  • udział w webinarach poszerzających wiedzę uroginekologiczną

  • doposażenie gabinetu w niezbędny sprzęt (stół rehabilitacyjny, materace lub maty do ćwiczeń, duże piłki rehabilitacyjne, taśmy)

  • po ukończeniu specjalnych szkoleń i uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji pomocny może okazać się także sprzęt do elektrostymulacji.

Stałe uzupełnianie swoich umiejętności oraz podążanie za aktualną wiedzą medyczną z uroginekologii pozwolą oferować pacjentom skuteczne metody pracy.

fizjoterapia uro-gin
 
 
 

Fizjoterapia uroginekologiczna – ważny element w procesie leczenia

Fizjoterapeuta uroginekologiczny odgrywa ważną rolę w procesie leczenia. Wymienione wskazania do pracy uroginekologicznej obejmują sytuacje, w których pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna dla poprawy funkcjonowania pacjenta. Jednak na szkoleniach z fizjoterapii w urologii i w ginekologii instruktorzy często zwracają uwagę na fakt, że korzystne są także wizyty profilaktyczne u fizjoterapeuty. Mówi się nawet, że do gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej powinna zgłosić się chociaż raz każda kobieta. Przeanalizowanie wpływu postawy ciała na mięśnie dna miednicy, wyuczenie przydatnych ćwiczeń i prawidłowych nawyków związanych z oddawaniem moczu to ważne czynniki pomagające zapobiegać w przyszłości dolegliwościom układu moczowo-płciowego.

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl