Fizjoterapeuta w swojej pracy korzysta z wielu różnorodnych metod usprawniania i terapii manualnej. Wyjątkowo często musi precyzyjnie rozluźnić tkanki, łącznie z głębszymi pasmami mięśni oraz powięzi. Jeżeli restrykcje występują w zakamarkach, do których trudno dotrzeć palpacyjnie, warto zastosować specjalne narzędzia.
Terapia narzędziowa IASTM – wskazania
Metoda IASTM to postępowanie mające na celu uwolnienie od napięć mięśniowych i powięziowych. Znajduje zastosowanie w przypadku:
-
bólów kręgosłupa, stawów i mięśni, głowy, okolic uszu i zębów
-
tendinopatii ścięgna Achillesa, objawów łokcia tenisisty oraz golfisty
-
różnorodnych dysfunkcji układu ruchu, w tym pourazowych
-
ograniczenia ruchomości stawów
-
niektórych rodzajów blizn
-
zastojów płynów i limfy.
Terapia IASTM jest szeroko stosowana w ortopedii, ale też w chirurgii i neurologii. Używane do odkształcania tkanek narzędzia są wykonane ze stali chirurgicznej, wykazującej działanie antyalergiczne. Zapewnia to bezpieczeństwo skóry pacjenta i minimalizuje ryzyko uczuleń kontaktowych. Taki materiał wykonania elementów wykorzystywanych do terapii zapewnia także ochronę dłoni specjalisty, który z nich korzysta.
Opracowanie tkanek miękkich z wykorzystaniem narzędzi pozwala osiągnąć korzyści, które ze względu na głębokość i umiejscowienie ich występowania byłyby trudne do wypracowania za pomocą tradycyjnych procedur manualnych.
Włączenie do leczenia terapii narzędziowej umożliwia:
-
zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz uczucia sztywności mięśni, stawów i tułowia
-
odzyskanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach
-
uelastycznienie blizn, ze zniesieniem objawów, które mogą wywoływać
-
rozluźnienie zrostów tkankowych spowodowanych tkanką bliznowatą lub wydzielanymi czynnikami zapalnymi
-
usprawnienie krążenia krwi i limfy w opracowanej okolicy i lepsze odżywienie okolicznych tkanek.
Efekty terapii często widoczne są natychmiastowo, pod postacią szybkiego zwiększenia utraconego wcześniej zakresu ruchu lub zmniejszenia uczucia sztywności. Dzięki odciążeniu uciśniętych nocyceptorów można uzyskać także eliminację objawów bólowych, nawet jeszcze będąc w gabinecie fizjoterapeuty. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza w przypadku pacjentów, którzy z powodu występujących dolegliwości przyjmowali duże ilości środków przeciwbólowych, które działały tylko na symptomy, a nie na przyczynę problemu.
Aby efekt uzyskany w gabinecie utrzymał się jak najdłużej, a bóle nie nawracały, należy edukować pacjenta na temat postępowania, które powinien kontynuować w domu. Zdrowe nawyki, ergonomia pracy i prawidłowa postawa ciała powinny zostać uzupełnione przez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Do ich wykonania warto zastosować roller lub duoaball. W zależności od okolicy, taki sprzęt umożliwi regularne rozluźnianie głęboko położonych tkanek. Będzie to przydatne u osób pracujących w biurze, gdzie po długo utrzymywanej, wymuszonej pozycji siedzącej korzystnie jest podziałać rozluźniająco na mięśnie. Akcesoria do automasażu spełnią ważną funkcję również u sportowców poddanych wcześniej technikom narzędziowym, którym można zalecić kontynuację działania na tkanki przez użycie rollera po treningu. Jeżeli terapią IASTM opracowywana była blizna, dobre efekty daje wspomaganie pracy gabinetowej kinesiotapingiem.
Narzędzia w terapii – pomoc diagnostyczna i lecznicza
Zastosowanie różnego kształtu narzędzi ze stali chirurgicznej bardzo pomaga podczas pracy w gabinecie lekarskim oraz fizjoterapeutycznym. Oprócz wykorzystania elementów terapii IASTM w leczeniu, stosuje się je także w diagnostyce. Odpowiedź tkankowa, jaka występuje po użyciu specjalistycznych narzędzi, jest dobrym sygnałem informującym o stanie bolesnych okolic. Rehabilitacja z zastosowaniem narzędzi dobrze komponuje się z typowymi procedurami manualnymi i pomocniczymi, dzięki czemu wzbogaca warsztat, jakim posługuje się specjalista.