Kiedy tkanki potrzebują mobilizacji? Najskuteczniejsze metody łagodzenia bólu

-
Kiedy tkanki potrzebują mobilizacji? Najskuteczniejsze metody łagodzenia bólu

Ból jest zjawiskiem, które ostrzega o działaniu czynnika drażniącego. Przy problemach ortopedycznych jest typową i prawidłową reakcją na uraz. Pojawia się też z wielu innych przyczyn, lecz najczęściej jest spowodowany przeciążeniem tkanek. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi fizjoterapia – wykorzystuje wiele metod, między innymi mobilizacje. Przynoszą one wiele pozytywnych efektów widocznych czasem już od pierwszej wizyty.

 

Czym są mobilizacje i przez kogo są wykonywane?

Mobilizacja to jedna z technik wykorzystywanych w terapii manualnej. Polega na wykonaniu trakcji i ślizgów, najczęściej w stawie. Jej celem jest zwiększenie ruchomości, która z różnych przyczyn ulega zaburzeniom.

Zabiegi techniką mobilizacyjną są wykonywane przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Rzadziej można się spotkać z tą formą leczenia w gabinecie lekarskim. Jednak zdarza się, że ortopedzi również biorą udział w szkoleniach, poszerzając dzięki temu swoje kwalifikacje. Zwiększa to prestiż prowadzonego gabinetu ortopedycznego i pozwala kompleksowo pomagać pacjentom.

Kiedy stosuje się mobilizacje stawów? Zdarza się, że po dłuższym unieruchomieniu z powodu choroby, ruchomość w stawach ulega zmniejszeniu. Podobne zjawisko może wystąpić po zdjęciu opatrunku gipsowego, ale też na skutek innych czynników.

Najczęstszymi przyczynami ograniczonej ruchomości stawowej, które mogą stanowić wskazanie do terapii manualnej są:

    • przykurcze mięśniowe

    • przesunięcie lub uszkodzenie łąkotki

    • wolne ciała w stawie (tzw. myszki stawowe)

    • choroba zwyrodnieniowa

Najczęściej mobilizacja stosowana jest w przypadku stawów:

    • kolanowych

 

reha-akademia-mobilizacja

Zablokowanie kolan może objawiać się w bardzo uciążliwy sposób. Najczęściej jest zauważane, gdy zgięcie, zamiast w pełnym zakresie, wykonywane jest tylko do pewnego stopnia. Czasem po zgięciu kolana nie da się go wyprostować. Występuje wtedy ból i uczucie przemieszczenia w stawie.

Z kolei po operacjach i podczas przebiegu niektórych chorób może wystąpić problem z pełnym wyprostem kolana (utrzymywane jest w niewielkim zgięciu).

 

Zaburzenia ruchomości stawów kręgosłupa najczęściej spowodowane są dyskopatią. Sprawia ona, że ruchomość tułowia jest zmniejszona. W czasie próby ruchu ponad możliwy zakres pojawia się ból.

Rzadziej zablokowania dotyczą stawów barkowych, czy nadgarstkowych.

Warto pamiętać, że nie każde zablokowanie stawu jest wskazaniem do mobilizacji. Decyzję o jej wykonaniu podejmuje się po szczegółowym badaniu i wykluczeniu przeciwwskazań.

mobilizacja-rehabilitacja-reha-akadamia

 

Mobilizacje tkanek miękkich

Terapia manualna z elementami mobilizacji to nie tylko technika rehabilitacji stawów. Bardzo dobrze sprawdza się także w pracy z innymi strukturami, takimi jak mięśnie oraz powięź.

Tkanki te mogą również odczuwać dolegliwości bólowe z powodu sztywności, a także zaburzonej przesuwalności. Istnieje wiele metod, dzięki którym można poprawić ich funkcjonowanie. Bardzo często stosowane jest rozluźnianie mięśniowo–powięziowe. Wykonuje się je także z użyciem specjalistycznych narzędzi.

Takie techniki są wykonywane w terapii IASTM. Jest ona podobna do masażu. Mięśnie i powięź w czasie jej trwania są odkształcane za pomocą przyborów w odpowiednim kształcie. Przynosi to tkankom wiele korzyści, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych.

 
 

Czy warto stosować techniki manualne w gabinecie?

Pacjenci bólowi, którzy trafiają do fizjoterapeuty lub lekarza, najczęściej potrzebują szybkiej ulgi w dolegliwościach. Aby ją otrzymać, specjalista musi działać na przyczynę problemu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technik manualnych. Bardzo skuteczne i dające natychmiastowy są również metody rehabilitacji bazujące na punktach spustowych.

W problemach całego organizmu, w tym narządów wewnętrznych, z tak samo wyraźnym rezultatem, działa terapia refleksowa. Takie formy leczenia sprawiają, że szybko zauważalna jest poprawa funkcjonowania i samopoczucia.

reg
cep
gwsh
KINESIO
medical
pino
moment
wseit
mueller
wsr
wsr
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl